Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują bardzo wiele czynników. Zasadnicze znaczenie w tym przypadku ma podłoże. Ma ono ogromny wpływ na ostateczny efekt. Dlatego też, gdy wybieramy ziemię do roślin ogrodowych, powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty jak kwasowość, struktura, wilgotność, a także zasobność w składniki mineralne. Sprawdź, jaka powinna być gleba do roślin ogrodowych.
Zdecydowana większość gatunków wymaga żyznego podłoża, które zawiera w swoim składzie dużo próchnicy. Co więcej, ważnym elementem jest średni poziom wilgotności. Gleba powinna być w miarę przepuszczalna.
Kwasowość gleby określana jest za pośrednictwem parametru pH. Dla większości gatunków najlepszy jest odczyn obojętny kształtujący się w zakresie od 6,8 do 7,2 pH. Jednakże niektóre rośliny ogrodowe na przykład hortensje, czy też magnolie potrzebują odczynu kwaśnego.
Istotnym elementem jest także właściwa struktura. Dzięki temu system korzeniowy dobrze się rozwija i skutecznie pobiera składniki mineralne, na przykład azot, fosfor, potas i wiele innych. W odpowiednim podłożu dochodzi do rozkładu substancji organicznej do postaci łatwo przyswajalnych związków. Takie zadanie pełnią mikroorganizmy, które należy dostarczyć w formie nawozu, czy kompostu. W ten sposób uda się poprawić strukturę i zwiększyć żyzność gleby. Co więcej, dzięki temu można regulować wilgotność ziemi. Innym rozwiązaniem pozwalającym na skutecznie zwiększenie życia biologicznego jest wykorzystanie grzybów w postaci grzybni, które żyją z roślinami w symbiozie.
W naszym kraju występuje kilka typów gleby. Najczęściej wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje, a mianowicie gleby gliniaste, piaszczyste, a także piaszczysto-gliniaste. Pierwsza ma dużo składników mineralnych, jednak powoli się nagrzewa i jest słabo przepuszczalna. Przysparza zatem trochę problemów podczas uprawy. Druga inaczej lekka charakteryzuje się luźną strukturą. Zaletą jest także znaczna przepuszczalność i przewiewność. Wymaga ona częstego nawadniania. Gleba pośrednia pomiędzy przedstawionymi wyżej rodzajami to piaszczysto-gliniasta. Jest to podłoże zasobne w składniki, które potrzebne są roślinom do rozwoju. W Polsce wyróżnia się także inne rodzaje, a więc gleby torfowe, ilaste i wapienne.
Wszystko zależy od rodzaju rośliny. W zasadzie zaleca się rozłożenie od 10 do 20 cm warstwy żyznego podłoża. Krzewy i drzewo wymagają jednak dwa razy więcej gleby. Przy sadzeniu przygotowuje się dwukrotnie głębszy i trzykrotnie szerszy od bryły korzeniowej dół, a następnie wypełnia się wartościowym podłożem.
Poradnik powstał przy współpracy z naszogrodniczy.pl