Na rynku istnieje wiele rodzaj nasion. Różnią się one od siebie ceną, przeznaczeniem oraz składem. Część tych nasion powinniśmy unikać, a część powinna się znaleźć w składzie naszego trawnika, który będziemy siali. Oto kilka porad, na co zwrócić uwagę przy wyborze ziaren do naszej murawy?
Podstawowe gatunki, które wykorzystywane są do mieszanek trawnikowych to:
Mieszanka nasion traw powinna składać się z 3 gatunków. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić, które nasiona są jakie, lecz trawa po wykiełkowaniu będzie się różnić barwą, tempem wzrostu oraz tolerancją na zacienienie w zależności od rodzaju ziarn.
Nasiona traw są mieszane ze sobą, aby jak najlepiej dostosować skład mieszanki do panujących warunków klimatycznych, które są obecnie.
W przypadku trawników ozdobnych mieszanką, która jest tutaj najczęściej wykorzystywana jest kostrzewa czerwona. Trawy te posiadają piękną oraz zieloną barwę. Jednak jedną i dla niektórych kluczową wadą tego typu muraw to to, że nie są one odporne na deptanie, czyli ładnie wyglądają, a gorzej z ich funkcjonalnością.
Najważniejsza cecha trawników sportowo – rekreacyjnych to zdolność do szybkiej regeneracji po skoszeniu. Podstawowe nasiona używane w przypadku trawników użytkowych to rajgras angielski oraz wiechlina łąkowa. Zaletą tego typu nasion jest szybkie kiełkowanie oraz odrastanie po skoszeniu. Jednak wadą tego typu ziaren jest szybkie przemarzanie oraz słaba odporność na śnieg w wyniku czego trawa zaczyna porastać pleśnią.
Jest to mieszanka traw przeznaczona do użytku ogólnego. Idealnie sprawdza się jako trawnik przydomowy. Charakteryzują się szybką regeneracją oraz powolnym wzrostem.
Jest to rodzaj trawnika, który w naturalny sposób spotykamy na łąkach. Tego typu rośliny nie wymagają takich zabiegów pielęgnacyjnych jak w przypadku trawnika Ich dodatkową zaletą poza efektywnym wyglądem jest także brak większych wymagań uprawnych.
Najpopularniejsze trawy łąkowe to:
Zobacz także poradnik Jaką odmianę trawy wybrać?