Najlepsze gatunki traw na trawnik

Niniejszy artykuł pod tytułem Jaką odmianę trawy wybrać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jaką odmianę trawy wybrać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na rynku istnieje wiele rodzaj nasion. Różnią się one od siebie ceną, przeznaczeniem oraz składem. Część tych nasion powinniśmy unikać, a część powinna się znaleźć w składzie naszego trawnika, który będziemy siali. Oto kilka porad, na co zwrócić uwagę przy wyborze ziaren do naszej murawy?

Jak dobrać nasiona traw oraz, które są z nich najlepsze?

Podstawowe gatunki, które wykorzystywane są do mieszanek trawnikowych to:

 • rajgras angielski 
 • wiechlina łąkowa 
 • kostrzewa czerwona owcza
 • mietlica pospolita

Mieszanka nasion traw powinna składać się z 3 gatunków. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić, które nasiona są jakie, lecz trawa po wykiełkowaniu będzie się różnić barwą, tempem wzrostu oraz tolerancją na zacienienie w zależności od rodzaju ziarn. 

Nasiona traw są mieszane ze sobą, aby jak najlepiej dostosować skład mieszanki do panujących warunków klimatycznych, które są obecnie. 

Rodzaje nasion traw gazowych

 • Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje nasion traw gazowych i są to:
 • ozdobne  
 • użytkowe 
 • uniwersalne 

Trawniki ozdobne

W przypadku trawników ozdobnych mieszanką, która jest tutaj najczęściej wykorzystywana jest kostrzewa czerwona. Trawy te posiadają piękną oraz zieloną barwę. Jednak jedną i dla niektórych kluczową wadą tego typu muraw to to, że nie są one odporne na deptanie, czyli ładnie wyglądają, a gorzej z ich funkcjonalnością. 

Trawniki użytkowe

Najważniejsza cecha trawników sportowo – rekreacyjnych to zdolność do szybkiej regeneracji po skoszeniu. Podstawowe nasiona używane w przypadku trawników użytkowych to rajgras angielski oraz wiechlina łąkowa. Zaletą tego typu nasion jest szybkie kiełkowanie oraz odrastanie po skoszeniu. Jednak wadą tego typu ziaren jest szybkie przemarzanie oraz słaba odporność na śnieg w wyniku czego trawa zaczyna porastać pleśnią. 

Trawy uniwersalne

Jest to mieszanka traw przeznaczona do użytku ogólnego. Idealnie sprawdza się jako trawnik przydomowy. Charakteryzują się szybką regeneracją oraz powolnym wzrostem. 

Trawy łąkowe

Jest to rodzaj trawnika, który w naturalny sposób spotykamy na łąkach. Tego typu rośliny nie wymagają takich zabiegów pielęgnacyjnych jak w przypadku trawnika Ich dodatkową zaletą poza efektywnym wyglądem jest także brak większych wymagań uprawnych.  

Najpopularniejsze trawy łąkowe to:

 • Wiechlina łąkowa – trawa, która osiąga 70 cm wysokości. Wyróżniają ją ciemnozielone, blaszkowe liście. Okres kwitnienia w przypadku tego rodzaju przypada od maja do sierpnia.
 • Kostrzewa łąkowa – jedne z popularnych traw łąkowych, które dorastają do 1,2m wysokości. Wyróżniają się luźnymi wiechami, które kwitną w maju oraz czerwcu.
 • Wełnianka wąskolistna – rośliny osiągające do 40cm wysokości. Ich cecha charakterystyczna to kłosowate kwiaty, które przypominają puszyste pomponiki.

Zobacz także poradnik Jaką odmianę trawy wybrać?