Jak wyleczyć ciemieniuche?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jaką odmianę trawy wybrać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jaką odmianę trawy wybrać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Twoje dziecko cierpi na ciemieniuche i nie wiesz co robić, aby się jej pozbyć? Oto kilka porad jak wyleczyć ciemieniuche domowymi sposobami, które nie będą szkodliwe dla małego szkraba.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to choroba skóry, która najczęściej dotyka niemowlaki miedzy 3 a 6 tygodniem życia. To grube, żółte łuski pokrywające głowę dziecka. Wygląda to bardzo nieestetycznie, ale szybko można się jej pozbyć.

Jak wyleczyć ciemieniuche – czy trzeba udać się do lekarza?

Główka dziecka z ciemieniuchą powinna być regularnie pielęgnowana, jeśli jednak po takich zabiegach trwających około 2 tygodnie nie znika ona z skóry głowy trzeba udać się do lekarza. Najlepiej skontaktować się z dziecięcym dermatologiem bądź pediatrą. Doktor w takim przypadku zapisze odpowiednie leki lub przeprowadzi diagnozę pod kątem alergii albo łuszczycy.

Jak wyleczyć ciemieniuche?

  1. Pierwszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest użycie szczotki z bardzo miękkim włosiem tuż po kąpieli dziecka. Wtedy wydzielina z gruczołów łojotokowych jest rozmiękczona, a więc będzie ją prościej wyszczotkować.
  2. Drugi sposób to użycie wazeliny, którą smarujemy główkę dziecka na noc i zakładamy czapeczkę. Rano wystarczy ściągnąć czapkę, w której większość martwego naskórka i skorup z łoju będą się znajdować. Jeśli ciemieniucha sama nie odpadła możesz ją delikatnie wyczekać za pomocą szczotki dla niemowląt.
  3. Trzecim sposobem, który znany jest za czasów naszych babć jest posypanie główki pudrem bądź mąką ziemniaczaną. W taki sposób wysuszymy zmiany skórne.
  4. Kolejnym skutecznym sposobem jest nakładanie oliwki dziecięcej na skore głowy dziecka przynajmniej na 15 minut przed kąpielą. Po minięciu okresu trzeba usunąć ciemieniuche szczoteczką i umyć główkę. Jeśli akurat nie masz przy sobie oliwki możesz użyć oleju kokosowego, który jest bezpieczny i świetnie nawilży skórę.

Jeśli twoje dziecko ma ciemieniuche w małej ilości wystarczy mu mycie głowy szamponem i wyczesywanie. Pamiętaj, wszystkie te czynności wymagają cierpliwości ponieważ potrafi ona utrzymywać się nawet kilkanaście dni w tym samym miejscu. Ma ona również tendencje do nawrotów w takim przypadku trzeba ponowić wszystkie kroki pielęgnacyjne.

Czy twoje dziecko może uniknąć ciemieniuchy?

Mówi się, że aby twoje dziecko uniknęło wystąpienia ciemieniuchy można profilaktycznie smarować główkę oliwką. Nie powinno przegrzewać się głowy dziecka zakładając zbyt często czapki w domu, bo zwiększa to ryzyko powstania takich zmian skórnych.