Nazwa regionu:

Wałbrzych

Liczba ludności:

113 tyś.

Powierzchnia obszaru:

84 km²

Co robić podczas trzęsienia ziemi?

2020.12.24

1 minuta i 57 sekunda

Zdjęcie stockowe

Trzęsienie ziemi to jedno z niebezpiecznych zjawisk, które oferuje nam matka natura. Choć w Polsce występuje ono bardzo rzadko to regionami, które najczęściej spotyka trzęsienie ziemi jest Azja i Indonezja. Jeśli, więc wybierasz się w te strony świata musisz wiedzieć jak zachować się pod czas takiej sytuacji, aby zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również osób Tobie bliskich. Sprawdź co robić podczas trzęsienia ziemi!

Trzęsienie ziemi – jak się zachować?

Zajdziesz tutaj wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz zachowania podczas wystąpienia trzęsienia ziemi. Oto o czym musisz pamiętać:

  1. Przede wszystkim nie panikuj! Zachowaj spokój. Panikując działanie, które podejmiemy mogą spowodować mniejsze szanse na uratowanie siebie i bliskich. Według statystyk trzęsienie ziemi trwa zazwyczaj 60 sekund, a więc wzięcie nóg za pas z krzykiem to słabe rozwiązanie.
  2. Trzęsienie ziemi nastąpiło, gdy jesteś w budynku? Pod żadnym pozorem z niego nie uciekaj. Bezpiecznym krokiem będzie pozostanie w  środku i po prostu schowanie się. Istnieje pewna zasada: KLĘKNIJ, ZASŁOŃ I TRZYMAJ! Musisz klęknąć jak najszybciej na podłogę i znaleźć coś pod czym możesz się schronić np. biurko i trzymać się czegoś bardzo mocno. W taki sposób przeczekaj trzęsienie ziemi. Co w przypadku, gdy nie ma żadnego mebla? Przykucnij w najbliższym kącie zasłaniając przy tym swoją głowę.
  3. Zostań pod miejscem, w którym się chowasz do czasu ustąpienia trzęsienia ziemi. Gdy to nastąpi możesz się ewakuować. Według badań osoby, które uciekają podczas takiej sytuacji są najczęstszymi ofiarami śmiertelnymi.
  4. Jeśli podczas trzęsienia ziemi nie znajdujesz się w żadnym pomieszczeniu czyli jesteś na zewnątrz to ZOSTAŃ TAM. Oddal się od budynków, linii wysokiego napięcia i metalowych konstrukcji, ponieważ największe zagrożenie to spadające elementy budowlane.
  5. Unikaj szklanych drzwi, okien oraz wszystkiego co jest ze szkła. Mogą Cię one mocno pokaleczyć.

Co ciekawe jeśli znajdujesz się blisko drzwi to możesz stanąć pod futryną. Jest to bezpieczne miejsce, ponieważ to one zazwyczaj nie zostają uszkodzone.

Zobacz, też jaka ziemia najlepsza jest do roślin ogrodowych klikając w ten link https://porady.walbrzych.pl/wybieramy-ziemie-do-roslin-ogrodowych.